Darbo teisė 2019 m.: kodekso normos taikomos darbinėse kasdienėse situacijose

Seminarą veda:
lector img
Doc. dr. Tomas Bagdanskis – advokatų profesinės bendrijos „iLAW“ vadovaujantis partneris, darbo teisės ekspertas, praktikuojantis advokatas nuo 2002 metų, specializuojasi darbo teisės, įmonių teisės, sutarčių teisės ir atstovavimo teismuose srityse, taip pat naujojo Darbo kodekso projekto rengimo grupės narys, Darbo kodekso komentaro bendraautoris. Advokatas Tomas Bagdanskis konsultuoja daugelį gerai žinomų Lietuvos įmonių įvairiais darbo teisės klausimais, įskaitant klausimus dėl darbo organizavimo, įmonių reorganizavimo, darbuotojų perkėlimo, sutarčių sudarymo bei dėl ginčų, kylančių iš darbo teisinių santykių. Advokato Tomo Bagdanskio praktikos sritys taip pat apima klientų atstovavimą įvykus nelaimingiems atsitikimams darbe, jų priežasčių nustatyme bei tyrime, bylose dėl žalos atlyginimo. Advokatas taip pat turi sukaupęs didelę patirtį atstovaujant įmonių bei padalinių vadovus ir kitus už saugą darbe atsakingus asmenis ikiteisminiame tyrime bei baudžiamosiose bylose.
lector img
Advokatas dr. Vilius Mačiulaitis yra gerai žinomas darbo teisės specialistas, 2012-2014 m. ėjęs Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pareigas. Advokatų kontoroje iLAW V.Mačiulaitis specializuojasi darbo teisės, darbuotojų saugos ir sveikatos, administracinės teisės srityse, taip pat dirba su verslo bei administraciniais ginčais. Valstybinėje darbo inspekcijoje Vilius Mačiulaitis dirbo daugiau nei 12 metų, per kuriuos perėjo visas karjeros grandis - nuo vyriausiojo specialisto iki įstaigos vadovo. Pastaraisiais metais p. Mačiulaitis buvo atsakingas už darbo inspekcijos veiklos organizavimą, o pagrindinė jo veiklos sritis buvo darbo įstatymų bei darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų prevencija. Dr. Vilius Mačiulaitis taip pat dirba Mykolo Romerio universiteto Verslo teisės katedroje, kur dėsto darbo teisės bei darbo sutarčių disciplinas, vadovauja magistro baigiamųjų darbų rengimui bei gynimams. V.Mačiulaitis stažavosi Tarptautinės darbo organizacijos mokymų centre Turine (Italija), Europos teisės akademijoje Triere (Vokietija), Budapešto verslo koledže (Vengrija), kaip ekspertas dalyvavo įvairiose Tarptautinės darbo organizacijos, Europos Komisijos bei nacionalinių institucijų darbo grupėse.
Programa:

Seminare du lektoriai, advokatai Vilius Mačiulaitis ir Tomas Bagdanskis, dėstydami kartu, vienas kitą papildydami, atsakydami į seminaro dalyvių paklausimus, aptars kiekvieno darbe kylančius DK taikymo klausimus.

Seminare nagrinėjami klausimai:

- Kokias dažniausiai klaidas daro organizacijos sudarydamos darbo sutartis? Kokie punktai privalomai turi būti įtraukti į darbo sutartis?
- Kurios darbo sutarties rūšys lanksčiausios, kada kurią geriausia sudaryti ir kurios nutraukimas nepatogiausias?
- Kaip suvaldyti darbo sutarties nutraukimą, kad pasekmės būtų palankios tiek darbuotojui, tiek darbdaviui?
- Įvairūs darbo sutarties nutraukimo pagrindai: kaip klostosi praktika nuo naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo?
- Vidiniai personalo dokumentai: kaip plačiai turime apsirašyti darbo santykius organizacijoje?
- Darbo apmokėjimo sistemos rengimas: rekomendacijos, kokios nuostatos svarbiausios ir ką privaloma įtraukti?
- Kaip teisingai nustatyti darbuotojo daro laiko režimą ir už jį apmokėti? Suminė darbo laiko apskaita, viršvalandžiai, budėjimas.
- Kokios pagrindinės problemos kyla forminant, atsiskaitant ir keičiant darbuotojo poilsio laiką?
- Į ką svarbiausia atsižvelgti suteikiant atostogas, mokant atostoginius ir grąžinant darbuotoją iš atostogų?
- Kaip apskaičiuojami atostoginiai esant suminei darbo laiko apskaitai ir darbo laiko pasikeitimams per ataskaitinį laikotarpį?
- Kaip nustatyti, ar darbas yra kilnojamojo pobūdžio, kaip jį įforminti ir teisingai apmokėti?
- Kokios yra pagrindinės taisyklės siunčiant darbuotoją į komandiruotę, apskaičiuojant darbo laiką komandiruotėje ir apmokant už komandiruotės laiką?
- Kaip kompensuoti už kelionės laiką komandiruotės metu?
- Nukrypimai nuo normalių darbo sąlygų: kaip juos įforminti ir teisingai apmokėti?
- Kaip įforminamos išskaitos iš darbo užmokesčio, kiek galime išskaityti atleidimo metu, kokios didžiausios išskaitų vykdymo rizikos?
- Kokia praktika vyrauja dėl materialinės atsakomybės įforminimo ir taikymo?
- Kokie pagrindiniai darbo ginčai kyla įsigaliojus naujajam DK? Kaip pasikeitė darbo ginčų procesas ir darbuotojų bei darbdavių teisių gynimo būdai?